

Technologie obróbki płomieniowej Doskonałe opanowanie skomplikowanych procesów podgrzewania materiałów w obróbce płomieniowej prowadzi do optymalnej wydajności i oszczędności kosztów.
W procesach produkcji elementów metalowych stosuje się różnorodne techniki podgrzewania płomieniowego. Proces ten polega na przeniesieniu energii cieplnej płomienia gazowego na obrabiany element, bez efektu topienia lub usuwania powierzchni materiału.
Typowe procesy obróbki płomieniowej to m.in.:
Podgrzewanie wstępne/końcowa obróbka cieplna: Niektóre materiały wymagają podgrzania przed i/lub po spawaniu/cięciu, w celu uniknięcia defektów.
Prostowanie płomieniowe: Technikę tę stosuje się w celu zmiany lub przywrócenia kształtu odkształconych elementów. W prostowaniu płomieniowym wykorzystujemy zjawisko zmiany wymiarów elementów metalowych w wyniku zmian ich temperatury i związaną z tym możliwość generowania naprężeń wewnętrznych. Doświadczony operator podgrzewa odpowiednie punkty, linie lub obszary w celu wyprostowania zniekształconego elementu.
Topienie: Proces ten obejmuje lutowanie (w tym lutowanie twarde), topienie natryskiwanych powłok oraz spawanie gazowe.
Formowanie na gorąco: Przeznaczony do formowania element jest podgrzewany miejscowo. Następnie z zewnątrz wywierany jest nacisk w celu odpowiedniego uformowania. Dotyczy to na przykład zwężania króćców kształtek rurowych.
Pasowanie skurczowe: Proces ten można stosować w celu zmiany rozmiaru elementu na potrzeby bezpiecznego mocowania wałków i łożysk. W celu ochłodzenia (skurczenia) elementu można zastosować ciekły azot, a do ogrzania (rozszerzenia) – płomień acetylenowo-tlenowy.
Zmiany w strukturze metalu: Proces obejmuje m.in. hartowanie płomieniowe.
Wybór odpowiedniego gazu
Przy wyborze gazu palnego do obróbki płomieniowej należy uwzględnić wiele czynników w zależności od wymaganego rezultatu. Na przykład operator może potrzebować szybkiego podgrzania punktowego lub równomiernego podgrzania całego elementu. W procesach podgrzewania płomieniowego w charakterze gazów palnych wykorzystuje się węglowodory takie jak metan, etylen, acetylen, propan i propylen, a także wodór. Temperatura i moc płomienia zależą od zastosowanych gazów palnych oraz wielkości domieszki tlenu. Niezależnie od docelowego wykorzystania technologii obróbki płomieniowej, właściwy gaz i optymalna metoda zaopatrzenia w gazy mogą zwiększyć jakość i wydajność całego procesu.
Kompleksowa oferta
Nasza linia specjalnych palników acetylenowych LINDOFLAMM® jest przeznaczona do procesów związanych z prostowaniem płomieniowym, podgrzewaniem wstępnym, obróbką cieplną po spawaniu, formowaniem na gorąco, lutowaniem oraz hartowaniem płomieniowym różnorodnych materiałów. Zapewnia zindywidualizowane rozwiązania wykorzystując wszelkie zalety płomienia acetylenowego..
Ponadto zespół naszych specjalistów dysponując wiedzą i doświadczeniem oferuje pomoc w dobraniu parametrów pracy i wyborze optymalnego sposobu zaopatrzenia w gazy.
W przypadku szczególnie skomplikowanych projektów opracowujemy i na indywidualne zamówienie produkujemy systemy częściowo lub w pełni zautomatyzowane wspierające procesy podgrzewania materiałów. W zależności od potrzeb rozwiązania te mogą oferować takie funkcje jak automatyczny zapłon, kontrolę płomienia oraz sterowanie i rejestrację parametrów temperatury.