W procesach wtrysku tworzyw z gazem (GIM) kluczową rolę odgrywa dostarczany pod wysokim ciśnieniem gaz (dwutlenek węgla lub azot), który tworzy kształty w formowanym elemencie z tworzywa sztucznego. Zapotrzebowanie na formowane wtryskowo elementy z tworzyw sztucznych stale rośnie, a wraz z nim również oczekiwania względem jakości ich powierzchni. W odpowiedzi na współczesne wyzwania związane z designem produktów wielu producentów stosuje obecnie nowoczesne procesy wtrysku tworzyw z gazem. Technologia GIM stosowana jest najczęściej przy produkcji klamek oraz uchwytów do samochodów i urządzeń AGD, elementów desek rozdzielczych i innych części o większych przekrojach.
W ciągu ostatniej dekady coraz popularniejszą alternatywą dla GIM – zwłaszcza w przypadku produkcji rur do przesyłu cieczy – staje się technologia wtrysku tworzyw z wykorzystaniem wody (WIM). Jednak mimo wysokiego współczynnika odprowadzania ciepła i dobrych wyników w kontekście wytwarzania ciśnienia, stosowanie wody wiąże się z różnorodnymi niedogodnościami, takimi jak konieczność suszenia i ryzyko wycieków skutkujących uszkodzeniem powierzchni. Technologia GIM jest wolna od tych niedogodności, eliminując potrzebę etapu suszenia w przypadku zastosowaniu wody.
Rozwój innowacji
Systematycznie wprowadzamy innowacje i udoskonalenia w obszarze standardowych metod GIM, osiągając kolejne pułapy wydajności i rentowności. Przykładem może być wdrożenie opatentowanego procesu chłodzenia wewnętrznego. Aby zwiększyć przewagę konkurencyjną i techniczne korzyści oferowane przez technologię GIM, zastąpiliśmy azot dwutlenkiem węgla. Ponadto opracowaliśmy innowacyjny system przedmuchiwania, zapewniający jeszcze wyższą jakość i produktywność.