Chłodzenie żywności

Potrzeby w zakresie chłodzenia różnią się znacznie w zależności od zastosowania. Aby zapewnić najlepsze dopasowanie do indywidualnych procesów produkcyjnych, opracowaliśmy szereg urządzeń i systemów dostaw, pozwalających na wykorzystanie kriogenicznych czynników chłodniczych z korzyścią dla środowiska i zapewnienia jakości.

Detail shot of ACCU-CHILL Bottom injection chilling system.

ACCU-CHILL® BI

Systemy iniekcji cieczy kriogenicznych “Bottom Injection”

Linde dysponuje  systemem chłodzenia ACCU-CHILL ® BI przeznaczonym do włączenia w linię produkcyjną. Instaluje się go na blenderach, mieszalnikach, tumblerach lub zbiornikach wsadowych w celu obniżania temperatury produktów spożywczych.

System ACCU-CHILL ® BI firmy Linde, częściej określany jako system “Bottom Injection”, służy do obniżania temperatury stałych lub płynnych produktów spożywczych poprzez wtrysk cieczy kriogenicznych -  ciekłego dwutlenku węgla (LIC) lub ciekłego azotu (LIN) - do mieszalnika lub zbiornika zasobnikowego. Ciecz kriogeniczną dozuje się na postawie pomiarów kilku parametrów, takich jak lepkość produktu, temperatura i czas, w którym produkt osiąga pożądaną temperaturę lub lepkość.

Na przykład klienci branży mięsnej mogą wykorzystywać system ACCU-CHILL ® BI do precyzyjnej kontroli temperatury produktów takich jak  mielona wołowina lub mięso drobiowe, z których robione są hamburgery czy nuggetsy.

Noodles wirh red sauce (tomato), close-up

ACCU-CHILL® SC

W przemyśle spożywczym chłodzenie gorących płynnych produktów, takich jak sosy i zupy lub bardzo gęstych past stawia przed producentami szereg wyzwań. Konieczne jest szybkie schładzanie sosów w celu zminimalizowania rozwoju bakterii, wydłużenia trwałości i wyeliminowania "wąskich gardeł" w produkcji.

Bardzo istotne jest więc jak najszybsze obniżenie temperatury w celu zmniejszenia zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności oraz utrzymania jakości produktów. System ACCU-CHILL ® SC firmy Linde wykorzystuje opatentowaną technologię ciągłego wtrysku cieczy kriogenicznych - w tym przypadku ciekłego azotu (LIN) - bezpośrednio do specjalnie zaprojektowanego mieszalnika rurowego. Niska temperatura LIN (-195ºC) skutecznie schładza sos, nie zamrażając go ani nie pogarszając jego jakości.

Loaf of bread

ACCU-CHILL® IC

W branży piekarniczej do osiągnięcia wysokiej jakości produktu gotowego konieczne jest utrzymanie stałej temperatury ciasta. Piekarze od wielu lat stosują wodę, lód lub zbiorniki z płaszczem chłodzącym do obniżenia temperatury ciasta. Wszystkie te metody posiadają ograniczenia i mogą spowalniać proces chłodzenia. 

System chłodzenia składników ACCU-CHILL ® IC wtryskuje ciecz kriogeniczną bezpośrednio do mąki lub innych suchych składników w pneumatycznym układzie przenoszącym, który transportuje mąkę ze zbiornika magazynowego do mieszalników ciasta. Precyzyjna kontrola i szybkie obniżanie temperatury oraz niezmienne warunki dla kolejnych partii zapewniają jakość produktu i obniżają ryzyko zanieczyszczenia żywności.

Snow, Close up.

Wytwornice śniegu

Oferowane przez Linde wytwornice śniegu (Snow Horns) zapewniają prostą i oszczędną metodę dokładnego kontrolowania temperatury w procesach chłodzenia.

Wytwornice śniegu można łatwo przystosować do większości eksploatowanych systemów chłodzenia. W oferowanym przez Linde asortymencie znajdują się urządzenia do wytwarzania śniegu z dwutlenku węgla zarówno z dużą, jak i małą prędkością. Urządzenia te spełniają wymagania dla większości typowych zastosowań oraz setek zastosowań indywidualnych.

W unikatowym modelu 3.75 wytwornicy śniegu o dużej prędkości zastosowano izolowany korpus ze stali nierdzewnej oraz pierścieniową komorę dochładzania. Wytwornica zapewnia wyjątkowo efektywną produkcję śniegu z ciekłego dwutlenku węgla. Często wykorzystywana jest  do wytwarzania śniegu do zamkniętych zbiorników, takich jak mieszalnik lub blender.

Seria wytwornic śniegu o małej prędkości (LVSH) obejmuje modele o średnicy 18 cm (7 cali) oraz 9 cm (3,5 cala) i jest wykonana z anodyzowanego aluminium lub stali nierdzewnej. Wytwornice te przeznaczone są do powolnego wsypywania śniegu do otwartych pojemników, takich jak kartony czy skrzynie, bez rozsypywania, do którego mogłoby dochodzić w przypadku wytwornic o dużej prędkości.

Główne korzyści to:

 • Łatwa adaptacja do większości urządzeń do miksowania lub mieszania 
 • Modele pracujące z dużą lub małą prędkością 
 • Duża wydajność zamrażania i chłodzenia w małym opakowaniu 
 • Niski koszt kapitałowy 
 • Prosta instalacja i łatwa obsługa 
 • Dokładna kontrola temperatury przy zastosowaniu panelu Linde do sterowania chłodzeniem.

Dry Ice pellets P9Q1957, ICEBITZZZ

Produkcja suchego lodu na miejscu (Peleciarki)

Linde oferuje ekonomiczne rozwiązania produkcji suchego lodu lub śniegu z dwutlenku węgla w miejscu zastosowania.

Technologie oferowane przez Linde pozwalają użytkownikowi na produkcję suchego lodu na miejscu. Możliwe jest również rozwiązanie pozwalające na produkcję suchego lodu "na życzenie" z opcjonalnym odzyskiem. Gaz ulatujący z suchego śniegu powraca do instalacji produkcyjnej w postaci cieszy i może być ponownie użyty. Technologia ta zmniejsza straty suchego lodu występujące zwykle w innych ofertach produktowych.

Zalety produkcji suchego lodu na miejscu: 

 • Granulat suchego lodu o średnicy od 1,7mm (1/16") do 16mm (5/8")
 • Elastyczność i dostępność 
 • Niższy koszt suchego lodu 
 • Redukcja strat spowodowanych sublimacją 
 • Mniejsze ryzyko braku produktu.

Turkey meat in package

Systemy Dri-Pack®

Opracowany przez Linde system chłodzenia Dri-Pack jest właściwym rozwiązaniem dla tych przetwórców, których towary muszą być natychmiast schładzane bezpośrednio w opakowaniach.

System Dri-Pack jest przeznaczony do automatycznego wprowadzania z niewielką prędkością ustalonej ilości stałego dwutlenku węgla do  kartonów zawierających wyroby mięsne lub produkty łatwo psujące się. Systemy te można kontrolować automatycznie lub ręcznie na przenośnikowych liniach pakujących. W tej technologii chłodzenia można dodawać środek chłodzący, suchy lód, który z jednej strony chroni żywność pod względem jej jakości i wpływu na zdrowie konsumentów, a z drugiej zwiększa możliwość utrzymywania przez klienta rozbudowanych łańcuchów chłodniczych. 

Do głównych zalet należą:

 • Natychmiastowe schładzanie
 • Wysoka wydajność
 • Precyzyjne umieszczanie dwutlenku węgla w otwartych kartonach 
 • Łatwa adaptacja do większości linii przenośnikowych
 • Proste sterowanie 

A FROSTCRUISE branded LINDE In-Transit Refrigeration Truck using Liquid Nitrogen (LIN)

FROSTCRUISE®: Chłodzenie w transporcie. Kontrola łańcucha chłodniczego za pomocą przyjaznego dla środowiska, cichego i łatwego w utrzymaniu kriogenicznego rozwiązania chłodniczego.

W odpowiedzi na rosnące wymagania techniczne, ekonomiczne i środowiskowe, przed którymi stoi obecnie branża transportu drogowego, opracowaliśmy nasz pośredni kriogeniczny system chłodniczy FROSTCRUISE®. Jest on wydajnym, ekonomicznym, kriogenicznym zamiennikiem mechanicznych agregatów chłodniczych zasilanych olejem napędowym. Urządzenia mechaniczne nie tylko emitują duże ilości dwutlenku węgla w wyniku spalania oleju napędowego, ale są również stosunkowo głośne, kosztowne w utrzymaniu i uzależnione od potencjalnie szkodliwych czynników chłodniczych.

Dzięki wykorzystaniu ciekłego azotu (LIN) jako czynnika chłodniczego FROSTCRUISE pokonuje te wyzwania środowiskowe. LIN jest przechowywany w temperaturze -196°C w izolowanym zbiorniku pokładowym. Przepływa on przez wymiennik ciepła o dużej powierzchni, gdzie uwalniana jest jego moc chłodnicza. W ten sposób dochodzi do odparowania ciekłego azotu, a wentylatory o dużej prędkości wymuszają obieg zimnego powietrza w całej przestrzeni zbiornika ciężarówki.

Korzyści: 

 • Szybkie chłodzenie z wyjątkowo stabilną regulacją temperatury
 • Redukcja śladu węglowego dzięki mniejszemu zużyciu oleju napędowego
 • Eliminacja niebezpiecznych czynników chłodniczych (np. R404A)
 • Ciche rozwiązanie umożliwiające łatwą dostawę w nocy lub na terenach zamieszkałych
 • Dłuższa żywotność w porównaniu z rozwiązaniami mechanicznymi
 • Oszczędność kosztów dzięki łatwości obsługi i konserwacji 
 • Redukcja przestojów - ograniczenie części ruchomych do pojedynczego wentylatora
 • Potencjał w zakresie budowania wizerunku poprzez aktywne wspieranie bardziej zrównoważonych opcji transportowych

Masz pytanie do eksperta?